СиВЗК - член на AMICE
Европейски стандарт в застраховането

 

ОБЩИ УСЛОВИЯ НА “СиВЗК”

 

 

I. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

 

Идентификация на страните и цел на застрахователните договори.

 

1. "СиВЗК” наричана ЗАСТРАХОВАТЕЛ, сключва договори за застраховки "Живот, рента и допълнителни застраховки" под формата на полици или други писмени актове, върху живота, работоспособността и социално-здравния статус на физически лица, наричани по-нататък за краткост ЗАСТРАХОВАНИ ЛИЦА или ЗАСТРАХОВАН/И.

(1) Договорите по тези застраховки се сключват за да обезпечат ЗАСТРАХОВАНИЯ с парични суми, при настъпване на предвидени в договорите застрахователни събития, както и да осигурят плащане на парични суми при изтичане срока на застрахователния договор, наричана по-нататък “застрахователна сума при доживяване (ЗСД)”. В срока на застраховката могат да се изплащат суми и/или анюитети, ако покриването на такъв застрахователен риск се предвижда в съответния застрахователен договор или застрахователна комбинация.

(2) При настъпване на застрахователно събитие – “смърт на застрахованото лице”, ЗАСТРАХОВАТЕЛЯТ обезпечава с плащания, съгласно договореното, на установените в застрахователния договор ПОЛЗВАЩИ ЛИЦА. ПОЛЗВАЩОТО ЛИЦЕ може да получи застрахователно плащане от ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ и в други случаи, съгласно волята на ЗАСТРАХОВАЩИЯ.

(3) Застрахователните събития, които се покриват от застрахователните договори, трябва да са свързани с живота и/или здравето, и/или телесната цялост на ЗАСТРАХОВАНИЯ или на ТРЕТО ЛИЦЕ.

(4) Платецът, за чиято сметка са застрахователните премии по договорите се нарича за краткост ЗАСТРАХОВАЩ. ЗАСТРАХОВАЩИЯТ по всяко време от действието на договора има право на волеизявление към ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ, съгласно настоящите ОУ. Правото на волеизявление се упражнява само в писмена форма.

(5) Застрахователните договори, могат да бъдат за сметка на работодателя, за сметка на застрахованите лица или за сметка на друго лице/лица.

 (6) Когато ЗАСТРАХОВАЩИЯТ е уговорил да получи застрахователната сума, при смърт или друго събитие с лицето, чийто живот е обект на застрахователна защита, по застраховка с премии платени от ЗАСТРАХОВАЩИЯ е необходимо предварителното писмено съгласие на лицето, чийто живот е обект на застрахователната защита. Това лице, ако не съвпада със ЗАСТРАХОВАЩИЯ се нарича още - ТРЕТО ЛИЦЕ, а застраховката - ЗАСТРАХОВКА ВЪРХУ ЖИВОТА НА ТРЕТО ЛИЦЕ.

(7) Когато ЗАСТРАХОВАЩИЯТ е определил за ПОЛЗВАЩО ЛИЦЕ/ЛИЦА законните наследници на ЗАСТРАХОВАНИЯ и/или самия ЗАСТРАХОВАН, то в тези случаи застраховката е за ЧУЖДА (на ЗАСТРАХОВАЩИЯ) СМЕТКА.

(8) В случаите по предходната алинея не е необходимо предварителното съгласие на лицето, чиито живот и/или здраве са под застрахователна защита, но това лице (ЗАСТРАХОВАНИЯ) може във всеки един момент от действието на застрахователния договор да се противопостави писмено пред ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ и да изиска неговото прекратяване.

(9) Писмената форма в кореспонденцията и обмена на информация между страните е задължителна.

(10) Претенции за плащания от страна на ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ се заявяват чрез писмени молби – свободен текст, съдържанието на който, следва – недвусмислено да изразява претенцията на ЗАСТРАХОВАНИЯ.

 

Основни договорености между страните по застраховките.

 

2. С договора ЗАСТРАХОВАТЕЛЯТ поема да застрахова живота, а е възможно допълнително да се дозастрахова  и работоспособността на ЗАСТРАХОВАНИЯ, срещу плащане на застрахователни премии от ЗАСТРАХОВАЩИЯ, като ЗАСТРАХОВАТЕЛЯТ може да се задължи да плати на ЗАСТРАХОВАНИЯ или ПОЛЗВАЩОТО ЛИЦЕ – ЗСД след изтичане срока на застрахователния договор и/или друга парична сума в хода на договора при смърт или неработоспособност, преди неговото изтичане. Договорите за рискови, смесени и/или анюитетни застраховки изпаднали в нередовност по отношение плащането на уговорените изначално застрахователни премии могат да бъдат едностранно изменени от ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ по отношение на размера на поетите ангажименти от страна на ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ или дори прекратени, напълно или частично по реда на закона. 

(1) На ПОЛЗВАЩОТО ЛИЦЕ се изплаща – застрахователната сума при смърт от болест (ЗССБ) или застрахователната сума при смърт от злополука (ЗССЗ), друга уговорена сума или рента – при настъпване на съответстващо застрахователно събитие предвидено в договора. По всяко време от действието на договора, ЗАСТРАХОВАЩИЯТ може да определи отменимо или неотменимо ЗСД или друго уговорено плащане да бъдат получени от ПОЛЗВАЩО ЛИЦЕ различно от ЗАСТРАХОВАНИЯ.

(2) ЗАСТРАХОВАНИЯТ и ЗАСТРАХОВАЩИЯТ могат да бъдат едно и също физическо лице или различни лица.

(3) ЗАСТРАХОВАЩИЯТ и ПОЛЗВАЩОТО ЛИЦЕ могат да бъдат физически или юридически лица.

(4) ТРЕТОТО ЛИЦЕ - върху, чийто живот се осъществява застрахователната защита, по волята на ЗАСТРАХОВАЩИЯ, може да е само физическо лице.

 

Кой може да бъде застрахован?

 

3. Чрез застраховките на СиВЗК се застраховат физически лица на възраст над 18 навършени години, а максималната възраст за застраховане, се определя от ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ. За застраховане с допълнителна застраховка е необходимо да е сключена застраховка “Живот” с покритие на риска “смърт”, "доживяване" или "анюитетна" застраховка, като при наличието на поне един допълнителен риск застраховката се квалифицира като комбинирана.

4. Биологическата възраст на ЗАСТРАХОВАНИЯ е калкулативно-необходима величина за ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ и последният има правото същата да му бъде оповестена в писмена форма. Биологическата възраст се изчислява в цели години към по-близката до началото на застраховката рождена дата на кандидата за застраховане.

(1) Застрахователната възраст на ЗАСТРАХОВАНИЯ се изчислява, като се прави надбавка към биологическата му възраст, в цели години.

(2) При установяване наличието на медицински и/или немедицински риск, върху живота или здравето на кандидата за застраховане, вследствие на действително влошено здравословно състояние или опасни за живота и здравето на ЗАСТРАХОВАНИЯ професия и/или хоби занимания - ЗАСТРАХОВАТЕЛЯТ изчислява застрахователна възраст по собствена преценка.

 

II. ЗАСТРАХОВАТЕЛНИ РИСКОВЕ

 

Кои са актуалните покрити рискове от ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ?

 

5. ЗАСТРАХОВАТЕЛЯТ покрива следните рискове на ЗАСТРАХОВАНИЯ:

            т.1 Смърт от болести (заболявания).

            т.2 Смърт от злополуки от различно естество.

            т.3 Доживяването на определен срок се квалифицира, като застрахователно събитие след изтичането му.

            т.4 Неработоспособност.

            т.5 Осребряване на разходи за лечение и медикаменти, които действително се поемат от ЗАТРАХОВАНИЯ, когато е необходимо той да се подложи на ЖИВОТОСПАСЯВАЩА ОПЕРАЦИЯ ИЛИ ЛЕЧЕНИЕ.

            

Характеристика на термина “злополука”.

 

6. ЗЛОПОЛУКАТА е събитие, причинено от внезапни, случайни, външни и неотразими въздействия, независещи от волята на ЗАСТРАХОВАНИЯ, които единствено и независимо, от каквито и да било други причини, водят до телесни увреждания, вследствие на които, настъпва загуба на работоспособност и/или смърт. Злополуката включва събития, произтичащи от: движещи се транспортни средства; работа с машини; ползване на оръжия и инструменти; взрив; срутване; механичен удар; удар от мълния; действие на ел. ток; злоумишлени действия на трети лица; нападения от животни; ухапване от отровни насекоми и влечуги; отравяне от развалени продукти и вещества, приети отвън; действия при спасяване на човешки живот; неочаквано напрягане на собствени сили. При застрахователно събитие трайната неработоспособност и/или смъртта, трябва да са настъпили не по-късно от една година от датата на злополуката - в противен случай се счита, че събитието не е породило злополука, а заболяване.

 

 

 

Характеристика на термина “болест (заболяване)”.

 

7. Заболяването е нарушаване на жизнените функции на човешкия организъм вследствие на дразнител или болестотворен агент, както и влошаване на естествените взаимовръзки между ЗАСТРАХОВАНИЯ и обкръжаващата го среда, вследствие на което настъпва временна и/или трайна неработоспособност, и/или биологическа смърт на човешкия организъм.

Видове заболявания, които могат да се покриват със застрахователните договори:

(1) ПРОФЕСИОНАЛНО ЗАБОЛЯВАНЕ – е болест, определена с акт за професионално заболяване.

(2) ОБЩО ЗАБОЛЯВАНЕ е всяка болест, която не е определена, като професионално заболяване или травматично увреждане.

(3) АКУТНО ЗАБОЛЯВАНЕ е болест с остро начало и прогресивен ход, изискваща спешна медицинска намеса, поради болковия характер и прякото застрашаване, живота на болния.

(4) НОВОВЪЗНИКНАЛО ЗАБОЛЯВАНЕ е онова заболяване, за което към датата на воденето на преговорите за сключване на застраховка или нейното влизане в сила - отсъстват клинични, анамнестични и лабораторни данни за неговото съществуване. За целите на настоящите ОУ, датата по предходното изречение съвпада с датата на подписване на застрахователния договор от ЗАСТРАХОВАЩИЯ или ЗАСТРАХОВАНИЯ.

(5) ТРАВМАТИЧНО УВРЕЖДАНЕ – видове:

            т.1. ФИЗИЧЕСКО ТРАВМАТИЧНО УВРЕЖДАНЕ е – увреждане или страдание на организма, от външно въздействие, вследствие на претърпяна злополука от ЗАСТРАХОВАНИЯ.

            т.2. ПСИХИЧЕСКО ТРАВМАТИЧНО УВРЕЖДАНЕ на ЗАСТРАХОВАНИЯ е – нарушаване на мозъчната функция, отразяваща заобикалящата го действителност – под формата на усещания, възприятия, мисли и чувства на ЗАСТРАХОВАНИЯ.

(6) МЕНТАЛНО ЗАБОЛЯВАНЕ е – нарушаване на умствения процес и разума на ЗАСТРАХОВАНИЯ.

(7) ХРОНИЧНО ЗАБОЛЯВАНЕ е – общо или професионално заболяване – с установено периодично проявление във времето.

(8) Слънчевият и топлинен удар не се считат за злополуки. Трайна неработоспособност и/или смърт, последица от задължителна имунизация, се считат за злополуки.

 

Характеристика на термина “неработоспособност”

 

8. НЕРАБОТОСПОСОБНОСТ е частично или напълно загубена способност, за извършване на трудова дейност, в резултат от засягане на основни, жизнени функции, породена от злополука или заболяване. В тази категория не се включва – загубената способност за упражняване на конкретна професия, извършване на конкретна работа и заемане на конкретна длъжност, освен ако със ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ, не е уговорено друго в писмен вид – предварително!

(1) ВРЕМЕННА НЕРАБОТОСПОСОБНОСТ е – невъзможност за извършване на трудова дейност, вследствие преходно засягане на общите или местни функции на организма, възстановими в определен срок.

(2) ТРАЙНА НЕРАБОТОСПОСОБНОСТ е – окончателно, частично или напълно загубена способност, за извършване на трудова дейност, в резултат на засягане функцията на определен орган или целия организъм. Размерът на трайната неработоспособност се определя от ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ – в проценти. Общия процент на определената неработоспособност, вследствие на няколко застрахователни събития, може да бъде по-голям от сто процента.

 

Непокрити или частично покрити рискове от ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ.

 

9. ЗАСТРАХОВАТЕЛЯТ не покрива рискове в резултат на самоубийство и опит за самоубийство - ако от началото на застраховката не са изтекли поне три редовни застрахователна година и застрахователната премия за четвъртата година не е инкасирана най-късно до датата на падежа; психическо разстройство; употреба на алкохол, наркотици, опиати, стимуланти, анаболи, допингиращи вещества и др. подобни; умишлено излагане на опасност, с изключение на случаите при спасяване на човешки живот; извършване или опит за извършване на противоправни деяния; изпълнение на смъртна присъда над застрахования; при констатиране на преднамерено действие, извършено от или по указания на застрахования или ползващото лице; управление или експлоатация намоторно превозно средство ( МПС ) с нередовни документи на водача или моторното превозно средство, както и управление на неизправно МПС; подготовка или участие в състезания, в които се цели постигане на максимална скорост, височина или дълбочина; използване на летателни и плавателни средства, неразрешени за превоз на пътници, както и при непринудително скачане с парашут, освен ако е уговорено друго; рискове различни от смърт или смърт от злополука по време на биологична бременност, ако от началото на сключването на съответната допълнителна застраховка, не са изтекли поне две години.

10. В случай на смърт по чл.9, на ПОЛЗВАЩОТО ЛИЦЕ се изплаща откупната стойност по застраховката, ако такава е предвидена или допустима и договорът се прекратява.

11. ЗАСТРАХОВАТЕЛЯТ изплаща редуциран (намален) размер на ЗССБ или ЗССЗ или отказва плащането в зависимост от уговореното и конкретиката на случая, когато от датата на последното редовно плащане, на уговорената периодична застрахователна премия, са изтекли повече от 30 дни и риска “смърт” е настъпил след изтичането на този срок. Ограничаването на отговорността по предходното изречение, не се отнася за застраховки с еднократна премия или с авансово платени премии за периода на събитието. ЗАСТРАХОВАТЕЛЯТ не изплаща суми за застрахователни събития, когато се констатира едно или повече от изброените по-долу, действия или бездействия, на ЗАСТРАХОВАНИЯ.

(1) Неспазване от ЗАСТРАХОВАНИЯ на лекарските предписания за лечение и режим.

(2) Умишлено самонараняване или самоувреждане.

(3) Установено от ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ неизползване на дните за отпуск по болест – по предназначение.

(4) При неплащане на дължимата премия, след изтичане на тридесет дни от датата на последния редовен падеж, ЗАСТРАХОВАТЕЛЯТ се освобождава напълно от задължението си да покрива онези рискове, които не могат да се квалифицират, като смърт на ЗАСТРАХОВАНИЯ, а случаите на нередовна застраховка в сроковете предвидени в закона, отказва ѝ плащането на редуциран размер на дължимата сума.

 

III. ЗАСТРАХОВАТЕЛНИ СУМИ ПО ВИДОВЕТЕ ЗАСТРАХОВАНЕ

 

Характеристики на термина “застрахователна сума”.

 

12. ЗСД е уговорения, фиксиран размер на парична сума, която ЗАСТРАХОВАТЕЛЯТ ще изплати, при изтичане срока на застрахователния договор, като се предполага при изчисляването, че ЗАСТРАХОВАЩИЯТ ще плаща уговорените премии, точно на уговорените падежи. Ако договорът предвижда плащането само на ЗСД, то в този случай е налице застраховане само в случай на ПРЕЖИВЯВАНЕ НА УГОВОРЕН СРОК.

(1) ЗСД може да бъде базата за определяне размера на застрахователното плащане, което ЗАСТРАХОВАТЕЛЯТ дължи, при настъпване на застрахователно събитие, различно от доживяване на уговорения срок или може се уговори друго, между страните по застрахователния договор.

(2) Застрахователна сума при смърт от болест (ЗССБ) е размера на застрахователното плащане, което ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ дължи на ПОЛЗВАЩОТО ЛИЦЕ, при настъпване на смърт от някакво заболяване на ЗАСТРАХОВАНИЯ, а не от злополука. Конкретния размер на плащането се определя съгласно застрахователният договор. Ако договорът предвижда плащането само на ЗСС и/или ЗССЗ без или с връщане на застрахователни премии, то в този случай е налице РИСКОВО ЗАСТРАХОВАНЕ ЗА УГОВОРЕН СРОК. Рисковото застраховане може да бъде и пожизнено.

(3) Застрахователна Сума при Смърт от Злополука (ЗССЗ) е размера на застрахователното плащане, което ЗАСТРАХОВАТЕЛЯТ дължи на ПОЛЗВАЩОТО ЛИЦЕ, при настъпване на смърт от злополука на ЗАСТРАХОВАНИЯ. Конкретния размер на плащането се определя в договора за застраховка и може да е различен от размера на ЗССБ. Ако договорът предвижда плащането, както на ЗСД, така и на ЗСС без или със ЗССЗ, то в този случай е налице СМЕСЕНО ЖИВОТОЗАСТРАХОВАНЕ ЗАСТРАХОВАНЕ  ЗА УГОВОРЕН СРОК.

(4) Ако застраховката предвижда еднократна или периодична премия, за срок, след който застрахователят изплаща ежемесечни анюитети - то в този случай е налице застрахователен договор за АНЮИТЕТНО ЗАСТРАХОВАНЕ. При анюитетно застраховане в случай на смърт на ЗАСТРАХОВАНИЯ преди да е получил първият анюитет от ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ, на ПОЛЗВАЩИТЕ ЛИЦА се изплаща набраният резерв по застраховката равен на внесените нето премии плюс допълнителните премии равни на пълният размер на резултата от инвестициите на техническият резерв.

(5) Прибавянето на допълнителна застраховка  към договор по коя да е  от застраховките по предходните алинеи на чл.12, прави застраховката - КОМБИНИРАНА.

(6) Свободна Застрахователна Сума (СЗС) е застрахователно плащане, което ЗАСТРАХОВАТЕЛЯТ дължи, само при настъпване на риска – смърт или при изтичането на уговорения в застрахователния договор срок, по застраховка влязла в сила и по която впоследствие е прекратено, временно или за постоянно – плащането на застрахователните премии. Повторно активиране на застраховка влязла в сила за СЗС може да се извърши по всяко време от действието на застрахователния договор, чрез внасяне на допълнително уговорени със ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ по размер премии. В конкретни детайли се следват правилата и политиката на ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ за уреждане на претенции - неразделна част от настоящите ОУ и клаузите на всеки застрахователен договор.

(7) По смесено, анюитетно и рисково застраховане “Живот” ЗАСТРАХОВАТЕЛЯТ изчислява нето математически резерв (НМР). По някои от смесените застраховки застрахователят може да изчислява и Цилмеров математически резерв. Резервът по анюитетното застраховане се нарича - капитализирана стойност на пенсиите и е вид опростен математически резерв. По допълнително застраховане се изчислява пренос-премиен резерв (ППР).

(8) Математически резерв е натрупаната спестовна част, към определен момент през срока на договора, която е равна на платените нето премии плюс допълнителните премии по смисъла на Регламенти №№ 2223/ЕС/1993 г. и 549/ЕС/2013 г. равни на дохода от инвестициите на техническите резерви, намалени с разходите за покриване на договорените рискове и предвидените застрахователни разноски. Математическият резерв по смесено животозастраховане следва да е равен на текущият размер на платимата в бъдеще ЗСД, ако такава предварително е била уговорена, при изтичане на срока на договора и при условие, че ЗАСТРАХОВАЩИЯТ е плащал застрахователните премии точно, на или преди уговорените падежи. При закъснение в плащанията на премиите ЗСД се редуцира пропорционално. По анюитетно застраховане е възможно в случай на променливи премии ЗСД не се уговаря предварително и да не фигурира в договора за застраховка, а да е посочен начинът за нейното надеждно определяне след приключване на периода на внасяне на променливите премии.

 (9) Когато ЗАСТРАХОВАТЕЛЯТ изчислява  Цилмеров математически резерв, то в този случай, към застрахователния договор се прави нарочна притурка, неразделна част от застрахователният договор, която се нарича “Таблица за откупните стойности” и нейните компоненти, се уговарят допълнително с кандидата за застраховане, за целия срок на договора, година за година и в писмена форма.

 (10) С горницата на допълнителните премии над техническата лихва се образува  - резерв за бъдещо участие в дохода, който евентуално следва да се попълва МР или КСП при размер на постигнатите премии по-малък от техническата лихва на застрахователя. Такъв резерв не се образува по СМЕСЕНИ ЗАСТРАХОВКИ СВЪРЗАНИ С ИНВЕСТИЦИОНЕН ФОНД, а ЗСД по тях е в зависимост от развитието на актива избран за инвестиране от ЗАСТРАХОВАЩИЯ. В този случай инвестиционният риск за постигане на определен размер на ЗСД не се носи от застрахователя, а от ЗАСТРАХОВАЩИЯ.

 

ІV. ЗАСТРАХОВАТЕЛНИ ПРЕМИИ

 

Характеристика на термина “застрахователна премия” и последствия при неплащането.

 

13. Застрахователната премия (ЗП) е плащането, което ЗАСТРАХОВАЩИЯТ дължи на ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ, съгласно уговореното в застрахователния договор. ЗП може да бъде еднократна или периодична.

14. По застраховки “Живот” съдържащи спестовен елемент, ЗАСТРАХОВАЩИЯТ може да прекрати плащането на премиите, по всяко време на действието на договора. След изтичането на 30 дни от прекратяване на плащанията, застраховката влиза в сила за СЗС и с последствия, съгласно настоящите ОУ и другите касателни правила на застрахователя.

15. Премиите се внасят в брой, в касата на ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ, или с превод по банковите му сметки.       (1) Когато тарифната таблица предвижда премиите да са годишни, те могат да бъдат разсрочени, срещу завишаване на премията, както следва:

            т.1. При разсрочване на две вноски – завишаване от 2%.

            т.2. При разсрочване на три вноски – завишаване от 3%.

            т.3. При разсрочване на четири вноски – завишаване от 4%.

            т.4. При разсрочване на шест вноски – завишаване от 5%.

            т.5. При разсрочване на дванадесет вноски – завишаване от 6%.

(2) Когато в тарифата е предвидено разсрочването, тя се прилага без изменение

16. По договореност, годишните премии могат да се внасят авансово, срещу отстъпка от страна на ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ, която се уговаря допълнително.

17. Премиите се плащат редовно, на или преди определения падеж. ПАДЕЖ е посочената в полицата дата, за плащане на премията/премиите.

18. При условие, че ЗП по застраховка съдържаща спестовен елемент, не се плати до настъпващия падеж, спрямо риска “смърт” тя  е в сила, при условията на застрахователния договор, до изтичане на 30 дни от последния редовен падеж. След този срок ЗССБ и ЗСД, съответно се променят и застраховката е в сила за СЗС. По рискова застраховка след пропуск на падежа застрахователят се освобождава от отговорност по поетите рискове.

19. Ако, дължимата застрахователна премия по застраховка съдържаща спестовен елемент, не бъде платена в срок от 30 дни от последния редовен падеж, застраховката става нередовна, спрямо онези рискове, които не могат да се квалифицират като “смърт” и доживяване на уговореният срок и ЗАСТРАХОВАТЕЛЯТ се освобождава от задълженията си по тях. Отговорността на ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ по тези рискове се възстановява с негово изрично съгласие, след възстановяване на плащанията на застрахователните премии, освен ако се уговори друго.

20. В случаите, когато застрахователните премии са различни по размер, от уговорените в договора или периодичните застрахователни премии са различни, по абсолютна стойност, отговорността на ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ се актуализира, пропорционално на усредненият размер на всички платени застрахователни премии.

21. Застраховка, изпаднала в нередовност, поради престой на ЗАСТРАХОВАЩИЯ (ЗАСТРАХОВАНИЯ) в болнично заведение, е в сила за пълния размер на застрахователната сума само по времето на болничния престой, ако той е започнал преди и приключил след поредния падеж.

22. Застраховка, по която не са платени дължимите премии и е влязла в сила за СЗС, може да бъде възстановена, ако няма настъпило застрахователно събитие, без формалности, като отговорността на ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ по застрахователния договор, се актуализира и като рискове и като величини.

23. Ако е настъпило застрахователно събитие, по застраховка влязла в сила за СЗС, ЗАСТРАХОВАТЕЛЯТ изпълнява отговорността си по договора влязъл в сила за СЗС и може да сключи със ЗАСТРАХОВАНИЯ – нов или допълнителен, застрахователен договор. СЗС е равна на откупната стойност по договора изчислена към последният редовен падеж.

 

V. СКЛЮЧВАНЕ, НАЧАЛО И СРОК НА ЗАСТРАХОВАТЕЛНИТЕ ДОГОВОРИ.

 

Кога влиза в сила застрахователният договор, как действа и кога и как може да се прекрати?

 

24. Застрахователните договори се сключват чрез документи, издавани от ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ, за срок не по-малък от три години. Максималният срок на договора се договаря със ЗАСТРАХОВАЩИЯ.

25. Застрахователят може да сключи застраховката със или без предварителна молба и след разглеждането да издаде застрахователна полица или друг писмен акт. Когато молбата е изискуема, тя е неразделна част от застрахователния договор. Застраховката има сила, след плащането, на уговорената в застрахователния договор (полица) застрахователна премия, освен ако се уговори друго между ЗАСТРАХОВАЩИЯ и ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ .

26. ЗАСТРАХОВАТЕЛЯТ може да изиска от ЗАСТРАХОВАНИЯ, писмена здравна декларация, преди сключването на застрахователния договор.

27. Физическо лице, сключило индивидуален застрахователен договор съдържащ спестовен елемент със ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ има право, едностранно да прекрати застрахователния договор в тридесет дневен срок от датата, на сключването на договора. ЗАСТРАХОВАЩИЯТ упражнява правото си, с едностранно писмено съобщение до ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ. От датата на уведомяване на ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ, застрахователният договор се прекратява. ЗАСТРАХОВАТЕЛЯТ в тридесет дневен срок от получаване на съобщението, връща застрахователната премия на ЗАСТРАХОВАЩИЯ намалена с направените разноски и разходи за носене на риска, до получаване на уведомлението.

28. Застрахователния договор може да бъде индивидуален или групов.

(1) С един договор за застраховка "Живот" (групова застраховка) ЗАСТРАХОВАЩИЯТ може да застрахова две или повече лица, чийто брой е определен или определяем, и които са включени в списък по определени критерии. В този случай не е необходимо договорът да съдържа имената и адресите на ЗАСТРАХОВАНИТЕ ЛИЦА, ако те са определени по друг недвусмислен начин, включително чрез посочване на определено тяхно качество.

(2) В случаите, когато РАБОТОДАТЕЛ сключва групова застраховка, ЗАСТРАХОВАНИ ЛИЦА са неговите служители и/или работници, чиито живот, здраве, телесна цялост и работоспособност са предмет на застраховката. Когато работодател сключва за своя сметка застраховка на свои работници и/или служители в тяхна полза или в полза на техните наследници, съгласието на работниците и служителите за сключването, изменението и прекратяването на застраховката не се изисква.

(3) ЗАСТРАХОВАЩИЯТ е длъжен да предостави писмено на ЗАСТРАХОВАНИТЕ ЛИЦА цялата информация, която е получил от ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ относно сключения договор за застраховка "Живот", в това число общите условия или самия застрахователен договор, ако той не е сключен при общи условия. Информацията по изречение първо включва данни за ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ, предмета на застраховката, застрахователната сума, срока на застраховката, ТРЕТИТЕ ПОЛЗВАЩИ СЕ ЛИЦА и процедурата, която се прилага в случай на застрахователно събитие. Информацията или бъдещи промени в нея се предоставя до 15-о число на месеца, следващ месеца на сключването на застраховка по изречение първо, съответно на промените в нея.

(4) В случай на застрахователно събитие ЗАСТРАХОВАТЕЛЯТ е длъжен да предостави на правоимащите лица информацията по ал. 3, изречение второ.

29.  Застрахователният договор се сключва в писмена форма, като застрахователна полица или друг писмен акт. Общите условия по застраховката, когато има такива, са неразделна част от договора.

(1) Застрахователният договор може да е съставен и във формата на електронен документ по смисъла на Закона за електронния документ и електронния подпис.

(2) ЗАСТРАХОВАТЕЛЯТ издава застрахователен сертификат, удостоверяващ сключения застрахователен договор, по искане на ЗАСТРАХОВАЩИЯ, както и когато това е предвидено в закон. Когато ЗАСТРАХОВАЩИЯТ и ЗАСТРАХОВАНИЯТ са различни лица, ЗАСТРАХОВАТЕЛЯТ издава застрахователен сертификат и по искане на ЗАСТРАХОВАНИЯ – само по отношение на неговия застрахован интерес. В този случай ЗАСТРАХОВАНИЯТ има право да получи и информация за останалите договорни условия, които се отнасят до неговия застрахован интерес.

(3) ЗАСТРАХОВАТЕЛЯТ е длъжен в 7-дневен срок от поискването да предостави на ЗАСТРАХОВАЩИЯ заверено копие от застрахователния договор. Липсата на оригинален екземпляр в ЗАСТРАХОВАЩИЯ не е основание за отказ или намаляване на застрахователното плащане.

(4) ЗАСТРАХОВАЩИЯТ има право по всяко време да поиска от ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ копие от всички договорни заявления, декларации и други документи, които е предоставил във връзка със сключването на застрахователния договор.

(5) Обичайните разноски по издаване на новите документи по ал. 3 и 4 са за сметка на ЗАСТРАХОВАЩИЯ.

30. ЗАСТРАХОВАТЕЛЯТ - по свое усмотрение, може да сключи застрахователния договор  с предварителна молба.

31. Ако  ЗАСТРАХОВАЩИЯТ е платил предварително застрахователната премия и откаже да подпише предлаганата му застрахователна полица, ЗАСТРАХОВАТЕЛЯТ възстановява платената премия, намалена с направените разходи и разноски, съгласно застрахователно-техническия си план. След подписването на полицата или договора, същият може да се прекрати по реда на чл.27 от настоящите.

(1) Ако ЗАСТРАХОВАТЕЛЯТ откаже сключването на застраховка, той възстановява платените премии, като не е длъжен да се мотивира пред заявителя, за решението си.

(2) Всички документи – придружаващи и издадени във връзка със застрахователния договор, остават в собственост на ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ.

(3) Начало на олихвителният период на  застраховката е винаги 1-во число на месеца, следващ сключването на предварителния договор (подписването на молбата), освен ако не е уговорено друго.

32. Действието на застрахователния договор се прекратява в 24.00 часа на деня, в който изтича срока на договора или от момента, в който са  налице постъпки за неговото прекратяване

33. Последствия от неплащане на премия по застраховка "Живот" със спестовен елемент.

(1) Когато ЗАСТРАХОВАЩИЯТ по застраховка "Живот", която е със спестовен елемент, не плати дължима вноска при разсрочено плащане на премията, ЗАСТРАХОВАТЕЛЯТ няма право да търси заплащането й по съдебен ред.

(2) ЗАСТРАХОВАТЕЛЯТ е длъжен да покани писмено ЗАСТРАХОВАЩИЯ да плати дължимата вноска в срок, който не може да бъде по-кратък от един месец от получаването на поканата.

(3) Когато дължимата вноска не бъде платена в срока по ал. 2, действието на застрахователния договор може да се продължи с намалена застрахователна сума, когато текущите премии по застрахователния договор са платени най-малко за две години. За договори сключени след 01.01.2016 г. ако са платени 15 на сто или по-голяма част от премиите по застраховката - също. В случай, че не са налице условията по предходните изречения ЗАСТРАХОВАТЕЛЯТ може да прекрати договора. В по-сложни случаи, касаещи конкретните възприети методи за образуване на техническите резерви, се прилагат правилата за уреждане на претенции на ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ.

 (4) За договори сключени след 01.01.2016 г. намалената застрахователна сума (СЗС) се определя, като равна на откупната стойност към датата на трансформирането премия, се приема за еднократна брутна, съдържаща и добавки за застрахователни разноски  и парафискални  такси премия - за аналогично застрахователно покритие за остатъка от застрахователния срок. За дата на трансформирането се смята датата на падежа на първата неплатена премийна вноска. Трансформирането включва и преизчисляване на съответния технически резерв по застраховката.

(5) В случаите по ал. 3, когато застрахователното събитие настъпи след изтичане на срока по ал. 2, се смята, че застрахователната сума е намалена или съответно, че договорът е прекратен.

 

VІ. ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ ПО ЗАСТРАХОВАТЕЛНИТЕ ДОГОВОРИ

 

Предоставяне на информация.

 

34. Обстоятелствата, за които ЗАСТРАХОВАТЕЛЯТ е поставил писмено въпрос, са от съществено значение за преддоговорното уточняване, на ангажиментите по него.

(1) Ако застраховката е сключена без предварителна молба и/или здравна декларация, ЗАСТРАХОВАНИЯТ е длъжен, да информира перманентно и писмено ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ, относно подробности в текущото си здравословно състояние, при наличие на известни нему или новонастъпили симптоми, и/или диагнози, и/или епикризи за увреждане на здравето му, и/или непълна, и/или непълноценна работоспособност или хоби рискове.

(2) Уведомяването се извършва в писмена форма и свободен текст, който документ става неразделна част от застрахователният договор . В този случай, ако ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ не откаже сключването на договора, същият се счита за сключен или продължен – без формалности.

(3) Уведомяването по предходната алинея не се изисква, когато застрахованият се застрахова в случай за смърт от нововъзникнало заболяване и не работи или спортува или  пребивава - под водата, под земята и във въздуха или застрахователят изрично не се съгласи с тези обстоятелства.

35. При установяване в хода на договора, че съзнателно са укрити или дадени неверни данни, при известността, на които ЗАСТРАХОВАТЕЛЯТ не би сключил застраховката, същият има право да прекрати едностранно договора, без връщане на застрахователните премии или да откаже плащането, за което се претендира. Ако съзнателно неточно обявеното или премълчаното обстоятелство е от такъв характер, че ЗАСТРАХОВАТЕЛЯТ би сключил договора, но при други условия, той може да поиска изменението му. Това право може да се упражни в едномесечен срок от узнаване на обстоятелството. Ако ЗАСТРАХОВАНИЯТ не приеме предложението за промяна в двуседмичен срок от получаването му, договорът се прекратява със следните последици – застрахователят задържа платената част от премията и има право да иска задържането за периода до прекратяването на договора.

36. ЗАСТРАХОВАЩИЯТ (ЗАСТРАХОВАНИЯТ) е длъжен:

(1) Да плаща редовно премиите на или преди падежа;

(2)  ЗАСТРАХОВАЩИЯТ е длъжен да съобщава на ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ за всяка промяна на своето име, фирма или наименование, или адрес за кореспонденция, които са посочени в застрахователния договор или в други документи, предоставени на застрахователя. В случай, че той не изпълни това свое задължение или посочи невярна информация, всяко писмено изявление от страна на ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ, изпратено от него на адреса на ЗАСТРАХОВАЩИЯ, последно обявен пред ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ, се смята за връчено и получено от ЗАСТРАХОВАЩИЯ с всички предвидени в закона или в договора правни последици.

(3) При сключването на застрахователния договор, ЗАСТРАХОВАНИЯТ предоставя на ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ – номера на своя актуална банкова сметка.

(4) Предоставяне на информация - преди сключване на договор за застраховка "Живот", както и по време на действието на договора, ЗАСТРАХОВАТЕЛЯТ има право да получи подробна и точна информация относно възрастта, пола, здравословното и финансовото състояние на лицето, чиито живот, здраве или телесна цялост са предмет на застраховане.

(5) При настъпване на застрахователно събитие ЗАСТРАХОВАТЕЛЯТ има право на достъп до цялата медицинска документация във връзка със здравословното състояние на лицето, чийто живот, здраве и телесна цялост е застрахован, като може да я изисква от всички лица, съхраняващи такава информация, включително съгласно Закона за лечебните заведения, Закона за здравното осигуряване и Закона за здравето.

 

Права за промени по застрахователния договор в хода на неговото действие.

 

37.       ЗАСТРАХОВАЩИЯТ (ЗАСТРАХОВАНИЯТ) има право:

(1) Да увеличи размера на застрахователната сума със съгласието на ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ.

(2) Да промени срока на договора и/или падежа за плащане на застрахователните премии.

(3) Да замени една тарифа с друга със съгласието на ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ.

(4) Да променя ПОЛЗВАЩИТЕ ЛИЦА и/или пропорцията за разпределение, между тях, освен ако не е налице неотменимост на това право.

38.       Промените по чл.37.1, 2 и 3  се извършват с издаване на нова, застрахователна полица.

39.       Промените по чл.37.4. се извършват с издаване на притурка към застрахователната полица/договор.

40.       При евентуалното, физическо унищожаване на застрахователния договор или изгубването му от ЗАСТРАХОВАНИЯ, ЗАСТРАХОВАТЕЛЯТ издава дубликат, в седем дневен срок, след поискване от заинтересованата страна.

41.       Право на откуп и предоставяне на заем по застраховка „Живот”.

(1) При застраховка "Живот" по искане от ЗАСТРАХОВАЩИЯ за прекратяване на застрахователния договор ЗАСТРАХОВАТЕЛЯТ е длъжен да плати откупната стойност по договора, ако от началото на периода на застрахователното покритие са изминали поне две години и са платени всички премии за този период. Изискването да са изминали поне две години не се прилага, когато са платени 15 на сто или по-голяма част от премиите по застраховката или когато изрично в застрахователният договор е уговорено по-ранно получаване на откупната стойност. Откупната стойност се плаща от застрахователя в срок 15 работни дни от поискването.

(2) В застрахователния договор трябва да се посочи размерът на откупната стойност за всяка година от срока на договора, както и условията, при които ЗАСТРАХОВАЩИЯТ може да иска заплащане на откупна стойност.

(3) Когато договорът е сключен с определяне на ТРЕТО ПОЛЗВАЩО СЕ ЛИЦЕ и то е заявило, че приема уговорката в своя полза, право да получи откупната стойност има ползващото лице само ако такова право е изрично предвидено в договора.

(4) Откупната стойност е договорената сума по застраховките по т. 1 – 4, раздел I от приложение № 1 към КЗ, която ЗАСТРАХОВАТЕЛЯТ е длъжен да изплати на ЗАСТРАХОВАНИЯ или ТРЕТОТО ПОЛЗВАЩО се лице при предсрочно прекратяване на договора и която представлява стойността на спестовната част от начислените премии, намалена с невъзстановените аквизиционни разходи, дължимите, но неплатени премийни вноски, непогасената сума по предоставен от ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ заем по договора, такса за откуп равна на:

- допълнителните премии - съставна част на индивидуалният размер на МР или КСП и

- само в случаите на фактическото продължаване на застраховката в застраховка без премии, стойността на дискаунта с техническата лихва на остатъка. При невнасяне на дължимата премия в срок от 30 дни от пропуснатият падеж и липса на волеизявление за конкретна претенция към застрахователя се счита, че застраховката е в сила за СЗС.

 (5) Размерът на откупната стойност се определя, като се има предвид и редовността на плащане на застрахователните премии от ЗАСТРАХОВАЩИЯ.

(6) Изплащането на откупната стойност става, като до ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ се подава декларация относно, ползването на данъчни облекчения, по реда на ЗДДФЛ – за платените застрахователни премии. Ако такава декларация не постъпи към ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ, същият счита, че от ЗАСТРАХОВАНИЯ са ползвани предвидените данъчни облекчения.

(7) Застрахователната защита по застрахователния договор, за който е подадена молба за откуп се прекратява в момента, в който е подадена молбата.

(8) Предоставяне на заем срещу застраховка "Живот" - срещу застраховка "Живот" на ЗАСТРАХОВАНИЯ може да се отпусне заем от ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ до размера на откупната стойност. Условията и редът за отпускането, погасяването и лихвата по заема се уреждат в застрахователния договор. Когато застрахователното събитие е настъпило и заемът не е бил погасен, той става изискуем към датата на настъпване на застрахователното събитие. В този случай застрахователят изплаща дължимата застрахователна сума, намалена с общата сума на главницата, лихвите и разноските по заема към датата на настъпването на застрахователното събитие. По всяко време застрахователят може да направи заемът изискуем - по своя преценка.

(9) По рисково животозастраховане не се предвижда откупна стойност, но може да се уговори връщане на част или всички застрахователни премии при сключването на договора.

 

42. ЗАСТРАХОВАТЕЛЯТ е длъжен:

(1) При настъпване на застрахователно събитие да разясни на ЗАСТРАХОВАНИЯ или ПОЛЗВАЩИТЕ ЛИЦА, всички техни права и възможни алтернативни действия, за еднократно или анюитетно (рентно) усвояване на дължими към тях суми, с цел максимална изгода за тях.

(2) Да дава информация, при писмено поискване от страна на ЗАСТРАХОВАНИЯ, за състоянието на застраховката, както и за всички изменения по застрахователния договор, през срока на действието му.

(3) Да не предоставя данни за застраховката, на други лица, освен в предвидените от закона случаи.

 

Нефинансови задължения на ЗАСТРАХОВАНИЯ и/или ПОЛЗВАЩИТЕ ЛИЦА.

 

43. ЗАСТРАХОВАНИЯТ е длъжен, при настъпване на застрахователно събитие, да потърси медицинска помощ и да съдейства активно, за предотвратяване или намаляване на вредите.

44. ЗАСТРАХОВАНИЯТ, а в случай на смърт - ПОЛЗВАЩОТО ЛИЦЕ, са длъжни при настъпването на застрахователно събитие, да уведомят в писмена форма ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ за случилото се в срок до 1 седмица - дори в случаите, когато ЗАСТРАХОВАТЕЛЯТ е бил уведомен, по друг ред.

45. В случай на невъзможност, за определяне характера и/или размера на настъпилото застрахователно събитие, ЗАСТРАХОВАНИЯТ, упълномощено от ЗАСТРАХОВАНИЯ лице или ПОЛЗВАЩОТО ЛИЦЕ, следва да уведомят ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ съгласно хипотезата по чл.44, какъв допълнителен срок прогнозно им е необходим, за уточняване на подробности и детайли, както и да представят друга информация, по искане на ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ.

 

VIІ. ИЗПЛАЩАНЕ НА ЗАСТРАХОВАТЕЛНИ СУМИ

 

Финансови задължения на ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ.

 

46.       При смърт или доживяване срока на застраховката, се изплащат уговорените в договорите суми, като се взема пред вид и тяхната редовност и трансформации, освен ако не се уговори друго –допълнителни трансформации, прехвърляне на суми по пенсионни партиди и др.

(1) Към момента на изплащането на дължимата ЗСД, нето премиите се облагат по реда на закона.

(2) Сумата, формираща допълнителните премии е необлагаема и се изплаща в пълен размер.

(3) Изплащаемите суми в случай на смърт, неработоспособност и лечение се третират данъчно – съгласно закона, към момента на настъпване на събитието.

 

Особени случаи.

 

47. Застрахователни плащания за настъпила неработоспособност или лечение в хода на договора, се изплащат при условие, че са закупени съответни допълнителни застраховки за застрахователната година, през която е настъпило събитието или такива са калкулирани в състава на брутната застрахователна премия и са оповестени със застрахователният договор.

48. При трайна загуба на работоспособност от злополука се изплаща, такъв процент, от размера на предвидената в договора сума, какъвто е процентът на загубената работоспособност.

49. Процентът на загубената работоспособност се определя от застрахователно-медицинска комисия (ЗМК) на ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ, съгласно "Таблица за определяне на трайна загуба на работоспособност (инвалидизация) в проценти". Таблицата е неразделна част от настоящите.

(1) Освидетелстване на злополуки се извършва, само след приключване на лечението, и окончателно, и пълно стабилизиране на уврежданията, но не по-рано от 3 месеца и не по-късно от 1 година от датата на злополуката.

(2) При загуба на очи и ампутация на крайници, освидетелстването може – по искане на ЗАСТРАХОВАНИЯ, да се извърши, преди изтичане на тримесечния срок.

(3) Ако в резултат на злополука, са увредени части на тялото или органи, които и преди това са били осакатени, недоразвити или функционално негодни, се определя съответно - редуциран процент трайна неработоспособност.

 

Разходи за животоспасяващи операции покрити от ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ.

 

50. ЗАСТРАХОВАТЕЛЯТ покрива разходи за животоспасяващи операции, трансплантации и/или лечения с цел превенция живота на ЗАСТРАХОВАНИЯ и оставането му сред живите и застрахованите, при следните условия:

(1) Животоспасяваща операция или лечение е такава лекарска интервенция, която ако не бъде извършена, то вероятността за оставане на ЗАСТРАХОВАНИЯ сред живите през следващите шест месеца е по-малка от 50 % (петдесет на сто).

(2) Ако ЗАСТРАХОВАНИЯТ се подложи на операция с цел животоспасяващо лечение и ако премиите са плащани редовно, то той е в правото си да изиска предплащане на парична сума, до размера на действително направените от него разходи за спасяването на неговият живот.

(3) Предплатата се ограничава до сумата на операционните и манипулационни разходи, които действително се поемат и са за сметка на ЗАСТРАХОВАНИЯ и са в пряка връзка със спасяването на неговият живот, както и до размера на ЗССБ или ЗССЗ (в зависимост от характера на събитието - заболяване или злополука) в момента, в който са констатирани, първите симптоми за хирургическа интервенция, трансплантация или лечение.

(4) Сумите се изплащат след преценка, одобрение и консенсус между ЗМК на ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ и лекуващият лекар на ЗАСТРАХОВАНИЯ.

(5) ЗАСТРАХОВАТЕЛЯТ може да изпълни задължението си директно към болничното заведение извършващо операцията, трансплантацията или лечението.

(6) След изплащане на суми по този член от задълженията по основните застраховки на ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ се приспада изплатената сума.

(7) Ако е изплатен пълният размер на застрахователната сума, застраховката се прекратява.

 

Други особености.

 

51. При изплащане на суми за временна неработоспособност, с последващо настъпване на трайна неработоспособност или смърт, изплатената сума за временна неработоспособност се приспада от задължението на ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ, при изплащането на сумата за трайната неработоспособност или смърт.

52. Допълнителните застраховки, могат да бъдат закупени или отказани от ЗАСТРАХОВАЩИЯ, по всяко време от действието на основния застрахователен договор. Самостоятелното им закупуване е недопустимо. Премиите платени за тях не влияят на спестовната част на застраховката.

53. При изплащане на суми за настъпили застрахователни събития, по застраховки "Живот", с разсрочено плащане на годишни премии, се удържат неизплатените премии за текущата застрахователна година.

  

Документи, изискуеми от ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ при настъпване на застрахователно събитие в срока на договора.

 

54. При изплащане на парични суми по модулно застраховане "Живот" се изискват, в зависимост от застрахователното събитие, някои от следните документи, които следва, недвусмислено да доказват настъпилото събитие:

т.1.       застрахователна полица;

т.2.       документ за платена последна застрахователна премия;

т.3.       молба-заявление за претенция;

т.4.       удостоверение за професията и работата на ЗАСТРАХОВАНИЯ, напоследък;

т.5.       акт за злополука или други, удостоверяващи злополуката документи;

т.6.       други сведения за настъпилата злополука и оказана първа медицинска помощ;

т.7.       сведения за временна загуба на работоспособност и етапна епикриза;

т.8.       медицински документи от лицензирани здравни органи и заведения  за временна неработоспособност и/или определена трайна неработоспособност;

т.9.       документи, удостоверяващи датата  и причините за смъртта, а при необходимост и протокол от съдебно-медицинска експертиза;

т.10.     препис-извлечение от акт   за смърт на ЗАСТРАХОВАНИЯ;

т.11.     удостоверение за наследници, ако изрично в застрахователния договор не е посочено ползващо лице;

т.12.     банкови сметки.

56. При откуп се изискват:

т.1.       застрахователната полица;

т.2.       документ за платена последна премия;

т.3.       молба за откуп до ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ.

 

57. ЗАСТРАХОВАТЕЛЯТ си запазва правото, да поиска представянето и на други документи, по свое усмотрение.

 

Как и кога се получават плащанията от ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ.

 

58. Застрахователните плащания, се изпълняват или отказват в срок до 15 работни дни от представянето на всички доказателства (документи).

59. ЗАСТРАХОВАНИЯТ или ПОЛЗВАЩОТО ЛИЦЕ, може да получи застрахователното плащане по посочена от него банкова сметка или в брой. При желание на бенефициента, сумата да бъде изплатена с пощенски запис или куриерска служба и други подобни – разноските по уреждането на превода или записа са за негова сметка.

60. При изплащане на суми, към ЗАСТРАХОВАНИЯ или ПОЛЗВАЩОТО ЛИЦЕ, ЗАСТРАХОВАТЕЛЯТ удържа всички свои вземания.

 

VIIІ. ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ.

 

61. Правоотношенията между ЗАСТРАХОВАЩИЯ (ЗАСТРАХОВАНИЯ), ПОЛЗВАЩОТО ЛИЦЕ и ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ се уреждат от настоящите ОБЩИ УСЛОВИЯ, Специалните условия и тарифи към договорите за застраховка "Живот" на ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ, правилата за уреждане на претенции на ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ, неразделна част от настоящите условия и действащото законодателство.

62. Правата по застрахователния договор, се погасяват с давност 5 (пет) години от настъпването на застрахователното събитие. След изтичането на давностния срок, документите по прекратените договори се унищожават.

63. 3АСТРАХОВАТЕЛЯТ трансформира след изтичане на давностния срок, непотърсени суми и/или други задължения към ЗАСТРАХОВАНИЯ в пожизнена застраховка “Живот” със застрахователна сума платима при неговата смърт. За такива застрахователни договори ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ е в правото си да събере информация дали ЗАСТРАХОВАНИЯ е сред живите, по всяко време.

64. ЗАСТРАХОВАТЕЛЯТ не дължи лихви, за погрешно внесени или несвоевременно изтеглени суми.

65. Специални условия за животозастраховане (СУЖЗ), са пояснителни клаузи към всяка отделна тарифа и всеки вид застраховане на СиВЗК и са неразделна част от настоящите ОУ.

 

 

 

Коректност, доверие, отговорност
...защото ни е грижа!
...
Живот! ...нека го направим по-добър!



СиВЗК - твоят избор!