СиВЗК - член на AMICE
Европейски стандарт в застраховането

 

УСТАВ

на

Синдикална Взаимозастрахователна Кооперация – СиВЗК

( в сила от 27.11.2017 г.)

 

 

РАЗДЕЛ  І

 

ОБЩИ  ПОЛОЖЕНИЯ

 

Чл.1     СиВЗК е сдружение на физически лица с променлив капитал и с променлив брой членове, които чрез взаимопомощ и сътрудничество осъществяват застрахователна дейност.

Чл.2     Наименованието на Кооперацията е „СИНДИКАЛНА ВЗАИМОЗАСТРАХОВАТЕЛНА КООПЕРАЦИЯ СиВЗК”. Фирмата се изписва на български език. Тя може да се изписва допълнително и на чужд език изцяло, с абревиатура или смесено, както следва: TRADE UNION MUTUAL INSURANCE CO-OPERATIVE- TUMICO.

Чл.3     Кооперацията има седалище в Република България, гр. София и адрес на управление: пл. “Македония” №1, общ. Триадица, гр. София.

Чл.4     Взаимозастрахователната кооперация е с предмет на дейност обхващащ един или повече класове застраховки по раздел І от Приложение №1 към Кодекса за застраховането (КЗ) със или без застраховка “Злополука” и/или „Заболяване” на своите членове. Застрахователни договори по този член  се сключват само след издаване на лиценз за съответния вид застраховка от Комисията за финансов надзор (КФН) по предложение на Заместник председателя на Комисията за финансов надзор, ръководещ управление “Застрахователен надзор” (ЗПКФНРУЗН).

Чл.5     Кооперацията:

(1)        е юридическо лице и носи неограничена отговорност пред своите кредитори;

(2)        осъществява предмета си на дейност чрез сключване на застрахователни договори – пряко и/или чрез посредници;

(3)        осъществява дейността си, като договорите се сключват по реда и при спазване изискванията на  Кодекса за застраховането, Общите условия и тарифите към тях. По различните видове застраховки Кооперацията съставя единен баланс.

Чл.6     (1)        Различните видове застраховки или застрахователни комбинации носят словесни  и кодови наименования и се изписват дословно на кирилица и/или латиница, заедно с числовия код.

(2)        условията, които са общи за всички застраховки се наричат Общи условия (ОУ).

(3)        условията, които са специфични и важат за определена застраховка се наричат Специални условия (СУ) и са неразделна част от ОУ. Общите условия не могат да са в противоречие с Устава на Кооперацията. При спорни моменти тълкуването следва да е в полза на уставните клаузи.

(4)        разценките на договорените рискове се наричат тарифи.

Чл.7     Кооперацията е създадена за неограничен срок от време.

 

 

РАЗДЕЛ  ІІ

 

ЧЛЕНСТВО. ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА КООПЕРАТОРИТЕ

И  КООПЕРАЦИЯТА

 

ЧЛЕНСТВО

Чл.8     Член на Кооперацията може да бъде всяко физическо лице, което:

(1)        има навършени 18 години и не е поставено под запрещение.

(2)        депозира  молба, ако това се изисква от застрахователя.

(3)        внесе встъпителна и дялова вноска, застрахователна премия и други вноски и такси ако са предвидени от закона, Устава или решенията на ОС/СП, за своя, за чужда сметка или му бъдат начислени служебно за сметка на Кооперацията.

(4)        сключи поне един договор за застраховка от Приложение №1 към КЗ.

(5)        бъде одобрено за застраховане и членство от упълномощените за това органи по поне една от застраховките на Кооперацията.

Чл.9     Нов член на Кооперацията се приема след разглеждане на съответната молба и/или други документи, съгласно ОУ, или вследствие на друга уговорка между страните.

Чл.10   За възникване на членството е необходимо:

(1)        (доп. – 27.11.2017 г.) наличието на редовна молба, ако такава се изисква от съответната тарифа или условията към нея.

(2)        (доп. – 27.11.2017 г.) платежен документ или извлечение за платени застрахователна/и премия/и и вноски.

(3)        мнението на лекаря-съветник, когато това е необходимо.

Чл.11   Положителното решение за членство на кандидата,  се изразява в издаване на полица или друг писмен акт съобразен с Кодекса за застраховането (КЗ). Молбата, групова или персонална, за сключване на застраховка, както и списъците към тях, когато такива се изискват – са неразделни части от застрахователните договори.

Чл.12   Не може да се приеме за член на Кооперацията лице, което:

(1)        не отговаря на условията по чл.8;

(2)        е носител на медицински и/или на немедицински риск, който/които е/са неприемлив/и за застрахователя.

(3)        е с възраст над регламентираната за съответната застраховка.

(4)        не е заплатило или в чиято полза не са заплатени за чужда сметка или служебно начислени  съответни встъпителна, дялова вноски и застрахователна премия/и и/или други вноски или такси при необходимост.

(5)        Немедицинският риск се определя по усмотрение на застрахователя и се свързва, както с хоби-професионалните рискове на кандидата за застраховане, така и с принадлежност или непринадлежност към дадена и недвусмислено определена съвкупност от физически лица, за чиито социално-здравен статус съществуват или се изискват и/или са необходими някакви техни особени характеристики или изисквания изразени, както от кандидатите за застраховане, така и от техни официални представители.

Чл.13   (1)        Членството във Взаимозастрахователната кооперация възниква и се прекратява едновременно с възникването или прекратяването на застрахователното правоотношение, съгласно Договора за застраховка и ОУ.

(2)        учредителите и приетите членове се вписват в книгата на кооператорите.

(3)        задължение за наличието и редовното водене на книгата има Председателя на Кооперацията.

(4)        в книгата се вписват идентификационни данни за членовете (име, адрес, дати на възникване и прекратяване на членството и основанието за прекратяването му) и други.

При групово застраховане по чл.441 от КЗ може да не се посочват имената и адресите на членовете, като те се определят чрез посочване на определено тяхно качество.

(5)        вписването в книгата на кооператорите има доказателствено значение на частен документ.

(6)        (доп. – 27.11.2017 г.) всеки член-кооператор може да направи справка относно неговото вписване в книгата на кооператорите, както и за правата и задълженията по неговото застрахователно и/или друго правоотношение, по всяко време.

(7)        Книгата се изготвя в електронен вид на магнитен и/или оптичен носител.

 
ПРАВА

Чл.14   (1)        Членът на Кооперацията има право:

1.         да участва в нейната дейност и да се ползва от нея;

2.         да участва и гласува в ОС, лично или чрез упълномощено от него лице;

3.         да бъде избиран в нейните органи и в органите на кооперативните съюзи;

4.         да иска информация от нейните органи за изпълнението на приети решения и да иска сведения по въпроси, които засягат интересите му, както и интересите на Кооперацията;

5.         да иска отмяна на незаконните, противоуставните и неправилните решения и действия на нейните органи;

6.         да получава дивиденти;

7.         (отменена – 27.11.2017 г.)

8.         да получи:

а)         преди изтичане срока на застраховката – откупната ѝ стойност (ако е придобил право на това по застрахователния договор), дяловата, допълнителната/ите и целевата/ите вноски и припадащите се дивиденти. Да получи заеми, предоставени му по реда на чл.453 от КЗ или по друг ред и да му бъдат върнати предоставените на Кооперацията заеми по чл. 31, ал. 6 от Закона за кооперациите (ЗК), включително припадащите се лихви;

б)         (доп. – 27.11.2017 г.) да получи заеми, предоставени му по реда на чл.453 от КЗ или по друг ред. Заемите по реда на чл.453 от КЗ или по реда на чл. 240, ал.4 от КЗ (отм.), могат да станат предсрочно изискуеми от Кооперацията по всяко време от действието на договорите/членство/ата на кооператора/ите.

в)         да му бъдат върнати предоставените на Кооперацията заеми по чл. 31, ал. 6 от Закона за кооперациите (ЗК), включително припадащите се лихви;

г)          (изм. – 27.11.2017) при изтичане срока на застраховката – застрахователната сума;

д)         при застрахователно събитие – застрахователната сума или част от нея, съгласно ОУ и СУ, сключения застрахователен договор и взаимните задължения на страните.

 (2)       При прекратяване на членството дяловите, допълнителните и целевите вноски, дивидентите, заемите и лихвите се връщат на бившия кооператор (застрахован) след приемане на годишния финансов отчет, ако е погасил всички свои задължения към Кооперацията. В случаите на непогасени задължения на кооператор към Кооперацията, с настъпил или ненастъпил падеж, може да се извърши прихващане с вземанията му от Кооперацията. Вземанията се изплащат на бившите кооператори в продължение на три години. Връщането на допълнителните и целевите вноски се извършва с едномесечно предизвестие до зам. председателя на КФН ръководещ управление “Застрахователен надзор” и ако същия не е забранил връщането им.

(3)        За получаване на вземанията (сумите), бившият член-кооператор представя в Кооперацията оригинала на полицата и/или удостоверение за съответна вноска и всички платежни документи за направени вноски и застрахователни премии, освен в случаите, когато те вече са представени в Кооперацията по повод на друга претенция. При заявяване на претенция по застрахователно събитие – различно от “смърт” и “изтичане срока на застраховката”, заявителят прилага към молбата за претенция и копие от писмения акт, на чието основание се заявява претенцията.

(4)        (доп. – 27.11.2017 г.) При извършване на всякакви плащания от Кооперацията към нейните членове или други лица и при заявено желание от страна на членовете и/или ползващите лица, Кооперацията е длъжна да превежда дължимата от нея сума по указаната банкова сметка или сметки, изцяло или на части. Същото се прилага и при извършване на плащания в брой. Всички разходи свързани с изплащането на сумите са за сметка на техните получатели.

Чл.15   Членът на Кооперацията няма право:

1.         да извършва дейност, конкурентна на дейността на Кооперацията.

2.         (доп. – 27.11.2017 г.) да променя немедицинския риск в хода на договора, без съгласието на застрахователя, а при увеличаване на медицинският риск, да уведоми за това застрахователя.

 

ЗАДЪЛЖЕНИЯ:

Чл.16   (1)        Всеки член-кооператор е длъжен:

1.         да заплаща по реда на чл.8 ал.3 от Устава:

а)         (доп. и изм. – 27.11.2017 г.) еднократна встъпителна вноска при сключване на първи застрахователен договор  в размер на  един лев   със сключването на първата си застраховка.

б)         (доп. и изм. – 27.11.2017 г.) дялова вноска (дял) в размер на  един лев  заедно с всяка месечна застрахователна премия за първата застрахователна година. Ако премиите се плащат с периодика по-голяма от месец то дяловата вноска се завишава правопропорционално. Размера на дяловата вноска е еднакъв за всички членове и възлиза на дванадесет лева.

Вноските могат да бъдат трансформирани от дялови, допълнителни или целеви вноски в застрахователни премии или обратното, с цел запазване на застрахователните правоотношения и защита интересите на членовете в качеството им на потребители на застрахователни услуги. Внесените за сметка на Кооперацията дялови вноски при напускане на член-кооператор се отнасят във фонд „Резервен”.

в)         съответна премия по избраната от него застраховка, в брой по сметка или по реда на чл.439 от КЗ.

г)          вноска за Обезпечителния фонд по реда на чл.563 от КЗ.

2.         (доп. и изм. – 27.11.2017 г.) встъпителната , дяловите, допълнителните и целевите вноски в Кооперацията са парични;

3.         (доп. и изм. – 27.11.2017 г.) за достигане на абсолютния минимален размер на гаранционният капитал, ОС/СП с мнозинство две трети от представените на събранието член-кооператори може да вземе решение за събиране на допълнителни и целеви парични вноски от членовете. Вноските по предходното изречение трябва да бъдат еднакви по размер и срок на внасяне за всички членове. Ако размерът на допълнителната или целевата вноска надхвърля 1 на сто от минималния гаранционен капитал, членовете са длъжни да се идентифицират пред ЗПКФНРУЗН и да представят изискуемите документи.

4.         вноските и премиите могат да се внасят в брой, по банкова сметка или друг приемлив за Кооперацията начин. Вноските и премиите могат да се заплатят и от друго лице  - за чужда на застрахования сметка .

5.         допълнителните и целеви вноски в Кооперацията не могат да се правят със средства с недоказан произход или със средства, получени от незаконна дейност .

(2)        Кооперацията е задължена:

1.         (доп. – 27.11.2017 г.) до размера на застрахователната сума, съгласно ОУ и СУ, като плащанията ѝ са функция от наличните (разполагаемите) финансови средства, ако средствата са недостатъчни, събранието на членовете може да вземе решение за намаляване на плащанията по застраховките;

2.         по решение на ОС/СП:

-           да изплати дивиденти, формирани от освободени технически резерви, не по-големи от сумарната горница от инвестицията на техническите резерви над техническата лихва, след като поне 5 /пет/ години същата се е локализирала в резерва за бъдещо участие в дохода. Конкретният срок се определя от Председателя на Кооперацията, но не може да бъде по-малък от срока по предходното изречение.

-           (отм. – 27.11.2017 г.);

-           (отм. – 27.11.2017 г.);

-           да реинвестира печалбата в различни фондове на Кооперацията;

-           (нова – 27.11.2017 г.) да разпредели печалбата или част от нея на членовете пропорционално на дяловите им вноски и съобразено с времето през което вноските са били на разположение на кооперацията, като се вземе пред вид срока на тяхното внасяне и изтегляне от членовете;

-           (нова – 27.11.2017 г.) събранието може да реши на членовете, които са изпаднали в усложнено социално състояние, включително изгубилите работата си или способността си за работа, да бъде разпределена част от печалбата и по други критерии докладвани и приети от събранието в чийто дневен ред е насрочено разпределението на печалбата;

-           (нова – 27.11.2017 г.) събранието може да реши на дългогодишните си служители от Административния съвет (застрахователно-техническия екип) при напускане на кооперацията в пенсия или по друг приемлив са събранието начин, да бъдат изплатени обезщетения отделно от обезщетенията дължими по закон в размер до двадесет брутни работни заплати.

3.         да върне дяловите, допълнителните и целевите вноски на член-кооператора при прекратяване на членството, по реда на чл.14, ал. 2 от Устава и чл.21, ал.2 от Кодекса за застраховането.

4.         да дава обяснения на кооператорите чрез своите органи за неизпълнение на приети решения;

5.         да дава сведения по въпроси, които засягат интереси на съответен член-кооператор.

 

ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ЧЛЕНСТВО И ОБЕМ НА ОТГОВОРНОСТ НА ЧЛЕН-КООПЕРАТОРИТЕ.

Чл.17   (1)        Членството в Кооперацията се прекратява при:

1.         прекратяване на застрахователното правоотношение;

2.         смърт;

3.         изключване на член от Кооперацията.

(2).       Членството се прекратява и при заличаване на Кооперацията от търговския регистър, освен в случаите на преустройство.

Чл.18   (1)        Член-кооператорът напуска Кооперацията, като прекрати застрахователния си договор/договори – или  като  прекрати внасянето на застрахователни премии и изчака изтичането срока на застраховката/застраховките си.

(2)        По застраховки в режим на отговорност на застрахователя за свободна застрахователна сума, по смисъла на ОУ, след изтичане на пет години от края на договорния срок и незаявяване на претенция към застрахователя същата се трансформира в пожизнена застраховка само в случай на смърт по реда на Правилата за уреждане на претенции.

Чл.19   Имуществените последици за бивши член-кооператори се определят съгласно чл. 14 от ЗК.

 

РАЗДЕЛ   ІІІ

 

ОРГАНИ  НА  КООПЕРАЦИЯТА

 

А. ОБЩО СЪБРАНИЕ (ОС)

 

СЪСТАВ И ПРАВОМОЩИЯ

Чл.20   (1)        ОС на Кооперацията се състои от всички нейни членове. То може да се замества от Събрание на пълномощниците (СП), което се състои най-малко от 70 члена на Кооперацията.

Членовете на СП се вписват в номериран списък, който се прилага към Книгата на кооператорите. Всеки пълномощник представлява не по-малко от 10 члена на Кооперацията по реда на записванията в списъка и Книгата на член-кооператорите. Тази норма на представителство се увеличава или намалява пропорционално на броя на кооператорите и по ред на възникване на членството във времето, като всеки пълномощник представлява   равен  брой  кооператори.  Всеки  член  на Кооперацията може да поиска да бъде представляван от друг член на СП. Това искане трябва да е писмено като се  адресира до Председателя на СП и Председателя на Кооперацията.

СП има всички права на ОС. Пълномощниците упражняват своя мандат до деня на избирането на пълномощници за следващото редовно събрание на Кооперацията.

(2)        ОС/СП:

1.         приема, изменя и допълва Устава;

2.         дава съгласие за сключване на договор с определен прокурист;

3.         определя броя на членовете на Управителния съвет (УС) и Контролния съвет (КС), и ги избира и освобождава с тайно гласуване;

4.         избира и освобождава Председателя на Кооперацията и други лица по чл.79, ал.3 от КЗ;

5.         одобрява отчета на УС за годишната дейност,  приема годишния финансов отчет на Кооперацията, одиторския доклад и разпределението на печалбата по реда на чл.16, ал.2, т.2 от настоящия Устав, след изслушване на заключението на КС;

6.         одобрява отчета на КС;

7.         взема решения за членуване и прекратяване на членството в кооперативни съюзи и в търговски дружества;

8.         избира пълномощници за ОС  на кооперативния съюз, в който членува Кооперацията;

9.         опрощава парични задължения към Кооперацията и отсрочва или разсрочва изпълнението им;

10.       взема решение за придобиване и разпореждане с недвижимите имоти на Кооперацията и с вещни права върху тях;

11.       приема годишния отчет на УС за изпълнение на политиките, програмите, правилата, процедурите и др. по чл. 75-100 от КЗ и чл.чл.110 и 111 от КЗ, при условие че дейност от застрахователя на трети лица (по чл.чл.110 и 111) се прехвърля;

12.       приема годишния отчет за дейността на функцията за съответствие на системата за вътрешен контрол по чл.94, ал.2 от КЗ;

13.       взема решение за събиране на допълнителни и целеви парични вноски на членовете по чл.21, ал.2 от КЗ;

14.       отменя решенията и действията на другите органи на Кооперацията, които противоречат на Закона или Устава, или са неправилни;

15.       взема решение с тайно гласуване по резултатите от финансовите ревизии на Кооперацията и търсене на отговорност от виновните лица;

16.       взема решение за преустройство и прекратяване на Кооперацията и за обявяването й в ликвидация;

17.       взема решение за намаляване на плащанията по застраховките по чл.21, ал.5 от КЗ;

18.       определя регистрирани одитори по реда на Кодекса за застраховането;

19.       определя средствата за дейността на КС;

20.       освобождава от отговорност Председателя на Кооперацията и членовете на УС и КС;

21.       избира подгласници за попълване на състава на УС и КС на Кооперацията;

22.       избира риск мениджър по чл.89 от КЗ.

 

СВИКВАНЕ

Чл.21   (1)        ОС/СП се свиква от УС с писмена покана, разгласена чрез поставяне на видно място в офиса на Кооперацията, или публикуване в ежедневник, или чрез персонално уведомяване на пълномощниците, най-малко 14 дни преди провеждане на заседанието. В поканата се вписват въпросите, които ще бъдат разглеждани, както и деня, часа и мястото, където ще се проведе събранието. То не може да взема решения по въпроси, невписани в поканата, освен ако на събранието присъстват/са представени всички членове (пълномощници) и те са съгласни с това. Такива въпроси се включват в дневния ред в началото на заседанието. ОС/СП може да вземе решение за свикване на друго събрание, дори ако това не е вписано в поканата.

(2)        ОС/СП се свиква:

1.         редовно – един път в годината, до края на месец април, на което се отчита дейността на Кооперацията за предходната година;

2.         извънредно – по решение на УС, по искане на КС, по искане на Председателя на Кооперацията или на 1/3 от нейните членове, отправено до УС в 14-дневен срок. Ако УС не свика ОС/СП до 1 месец от постъпване на искането, то се свиква от КС, от 1/3 от членовете на Кооперацията или от нейния Председател.

 

КВОРУМ

Чл.22   (1)        ОС/СП е законно и може да взема решения, ако присъстват/са представени повече от половината членове. ОС/СП за изменение или допълнение на Устава, за преустройство и за ликвидация на Кооперацията, за избор на председател и членове на УС и КС, както и за придобиване и разпореждане с недвижими имоти и с вещни права върху тях, е законно, ако присъстват/са представени повече от 2/3 от членовете (пълномощниците).

(2)        Ако не се явят необходимия брой членове/пълномощници, ОС/СП се провежда един час по-късно и взема решения с предвидения кворум, по чл.23 от настоящия Устав, от присъстващите/представените членове/пълномощници.

 

ВЗЕМАНЕ НА РЕШЕНИЕ

Чл.23   (1)        Решенията на ОС/СП се вземат с мнозинство от повече от половината присъстващи/представени членове или пълномощници по чл.22 от Устава.

(2)        т.1 Решенията по чл. 20, ал.2, т.1, 9, 10, 13, 16 и 17 от Устава се вземат с мнозинство 2/3 от присъстващите/представените членове (пълномощници).

т.2. Когато при приемане на решение по чл.20, ал.2, т.4 предл.1-во от Устава – никой от кандидатите не е получил необходимото мнозинство, се провежда нов избор между двамата кандидати, получили най-много гласове. При новия избор кандидатът, получил по-голям брой гласове се счита за избран председател.

(3)        Гласуването на ОС/СП е явно, освен ако ЗК изрично предвижда то да е тайно. Събранието може да реши и в други случаи да се гласува тайно.

(4)        За всяко заседание на ОС/СП се води протокол, който се подписва от Председателя на събранието и протоколчика. Председателят на Кооперацията отговаря за редовното водене на протоколна книга за заседанията на ОС/СП. Взетите решения задължително се вписват в протокола и се прочитат в края на заседанието.

Чл.24   Независимо от размера на дяловите си вноски, всеки член има право на един глас. Един член на Кооперацията може да представлява до трима членове на Кооперацията в ОС/СП въз основа на писмено пълномощно.

 

Б. УПРАВИТЕЛЕН СЪВЕТ (УС)

 

СЪСТАВ

Чл.25   (1)        Членовете на УС се избират измежду членовете на Кооперацията за срок от четири години. Броят на мандатите на членовете на УС е неограничен.

(2)        За председател и членове на УС не могат да бъдат избирани лица, които:

1.         са под 25 години или поставени под запрещение;

2.         нямат постоянен адрес в страната;

3.         нямат висше образование;

4.         са лишени от право да заемат ръководна, отчетническа или материалноотговорна длъжност;

5.         са осъждани за умишлено престъпление от общ характер и не са реабилитирани;

6.         са били членове на изпълнителен или контролен орган или неограничено отговорен съдружник на дружество или кооперация, прекратени поради несъстоятелност, ако е останал неудовлетворен кредитор;

7.         са съпрузи или роднини до четвърта степен, включително по права или съребрена линия на член на УС, КС или председателя на Кооперацията;

8.         са били освободени от състава на УС поради системно неизпълнение на функциите си;

9.         не притежават необходимия професионален опит в застраховането;

10.       са в производство за обявяване в несъстоятелност или са невъзстановени в правата си, обявени в несъстоятелност, длъжници еднолични търговци или съдружници в събирателни дружества.

(3)        УС на Кооперацията се състои от 3 до 6 членове включително.

(4)        При напускане, смърт или поставяне под запрещение на членове на УС, съставът на съвета се попълва с избраните подгласници при спазване на горепосочените изисквания. Новите членове упражняват остатъка от мандата на УС.

 

ПРАВОМОЩИЯ

Чл.26   (1)        т.1        УС изпълнява решенията на ОС/СП и направлява дейността на Кооперацията. Той осъществява и други функции, определени със Закона и Устава. За своята дейност УС се отчита пред ОС/СП.

т.2 предварително решение на УС се изисква за:

-           договор за заем с трети лица и даване на обезпечения в полза на трети лица;

-           съдебна или извънсъдебна спогодба, с която се признават задължения или се опрощава дълг;

-           разпоредителни сделки с дълготрайни активи, когато се променя собствеността на тези активи, с изключение на тези по чл.20, ал.2, т.10 от Устава;

-           договор за отдаване под наем на недвижими имоти с балансова стойност, която надхвърля пет на сто от общата балансова стойност на дълготрайните активи към 31.12. на предходната година;

-           договори за кредит, за съвместна дейност и за поемане на менителни задължения;

-           учредяване на залог на дълготрайни активи на Кооперацията;

(2)        УС може да назначи длъжностни лица по свое усмотрение. Съвкупността от административно назначените или обвързани с дейността на Кооперацията лица, с изключение на аквизиторите – носи наименование “Застрахователно-технически екип” (ЗТЕ). Ръководните длъжности се определят в Управленската и организационна структура. Лицата, заемащи ръководни длъжности, не трябва да са осъждани за престъпления от общ характер. При встъпване в длъжност те попълват декларация за опазване на застрахователната тайна. УС може да образува свои органи, комисии и/или съвети, които да го подпомагат в неговата дейност.

(3)        УС упражнява правомощията на едноличния собственик (титуляр) на капитала в кооперативните предприятия (ЕООД или ЕАД) на Кооперацията.

(4)        УС може да спира изпълнението на решения или действия на Председателя на Кооперацията. В този случай УС в срок до един месец е длъжен да свика ОС/СП.

(5)        УС:

т.1        приема:

-           Управленска и организационна структура;

-           Програма за дейността на застрахователя по чл.33 от КЗ за срок 3 /три/ години, която се актуализира ежегодно, в срок до 31 март всяка година;

-           Морално-етичен кодекс;

-           Пазарна концепция (стратегия);

-           Кадрова политика;

-           Политика за управление на риска, включваща:

·         Политика за управление на риска, свързан с подписваческата дейност и заделянето на технически резерви;

·        Политика за управление на операционния (оперативния) риск;

·        Политика за управление на риска чрез презастраховане и други техники за ограничаване на риска;

·        Политика за управление на активите и пасивите;

·        Политика за управление на инвестиционния риск;

·        Политика за управление на ликвидния риск;

-           Политика за оперативния контрол, включително правила и процедури за изпълнение и отчитане дейността на отделните организационни звена;

-           Политика за вътрешния контрол;

-           Политика за вътрешния одит;

-           Политика за възнагражденията;

-           Политика за извънредни ситуации и информационна сигурност;

-           Политика за оценка на активите;

-           Политика за управление на жалбите;

-           Политика за подписваческата дейност и работата със застрахователните посредници.

-           Политика за собствена оценка на риска и платежоспособността (СОРП).

-           Политика за изпълнение на задълженията по чл.127, ал.7 от КЗ;

-           Политика за информационната система и документооборота;

-           Политика за квалификация и надеждност на лицата, упражняващи ключови функции и за квалификация и надеждност на всички групи ръководни служители;

-           Политика за предотвратяването на конфликт на интереси;

-           Политика за управлението на капитала;

-           Политика за уреждане на претенции и „Вътрешни правила за дейността по уреждане на претенции по чл.104 от КЗ”;

-           други политики по преценка на УС или когато е предвидено с нормативен акт.

-           годишния отчет на функцията за съответствие на системата за вътрешен контрол по чл.94, ал.2 от КЗ. 

т.2        Назначава лицата по чл.93, ал.4 от КЗ (ръководителят на функцията за съответствие на системата за вътрешен контрол), по чл.95, ал.3 от КЗ (лицето, което осъществява функцията по вътрешен одит и чл.99, ал.2 от КЗ (отговорен актюер).

(6)        УС решава всички въпроси, които не са в изключителната компетентност на ОС/СП по чл.21, ал.2 от Устава.

 

СВИКВАНЕ

Чл.27   (1)        УС се свиква на заседание от неговия председател най-малко веднъж в месеца. Председателят е длъжен да го свика и по искане на 1/3 от членовете му или по искане на КС в седемдневен срок. Ако той не стори това, УС се свиква от КС.

(2)        Заседанията на УС са редовни, ако присъстват най-малко 2/3 от членовете му.

 

ВЗЕМАНЕ НА РЕШЕНИЯ

Чл.28   Решенията на УС се вземат с явно гласуване и с обикновено мнозинство от членовете му. За заседанията на УС се води протокол, който се подписва от присъстващите на заседанието членове. Член на УС, който не е съгласен с дадено решение, вписва особеното си мнение в протокола.

 

ОТГОВОРНОСТ

Чл.29   (1)        Членовете на УС отговарят солидарно, ако виновно са причинили вреди на Кооперацията.

(2)        Членовете на УС, които не изпълняват задълженията си, могат предсрочно да бъдат освободени от ОС/СП по предложение на Председателя, на Управителния или на Контролния съвет или на една десета от кооператорите.

 

ПРЕДСТАВИТЕЛСТВО ПРИ СЪДЕБНИ СПОРОВЕ

Чл.30   По съдебни спорове между Кооперацията и членовете на УС, Кооперацията се представлява от Председателя, а когато спорът е между Кооперацията и нейния председател – от избрани от ОС/СП едно или няколко лица.

 

В. ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КООПЕРАЦИЯТА

 

Чл.31   (1)        Председател на Кооперацията се избира измежду нейните членове за срок от четири години. Той е председател и на УС и участва в неговата работа с равен глас. Броят на мандатите на Председателя е неограничен.

(2)        Председателят на Кооперацията:

1.         представлява Кооперацията;

2.         организира изпълнението на решенията на ОС/СП, на УС и на органите на кооперативния съюз, в който членува;

3.         ръководи текущата дейност на Кооперацията;

4.         (доп. – 27.11.2017 г.) сключва и прекратява трудовите договори, наказва и награждава работници и служители на Кооперацията и определя трудовите им възнаграждения, включително собственото си възнаграждение;

5.         изпълнява и други функции, определени в Устава, съобразно закона;

6.         не може да заема другаде платена длъжност.

(3)        Председателят на Кооперацията извършва сделки по чл.21, ал.2 от ЗК и чл.26, ал.1, т.2 от Устава, въз основа на предварително решение на УС, а в случаите по чл. 15, ал. 4, т.10 от ЗК и чл. 20, ал. 2, т. 10 от Устава – въз основа на предварително решение на ОС/СП.

(4)        При напускане по негово желание Председателят на Кооперацията е длъжен да отправи предизвестие до УС в срок най-малко три месеца. В срока на предизвестието УС трябва да свика ОС/СП за избор на нов председател на Кооперацията.

Чл.32   Пълномощията на Председателя на Кооперацията се прекратяват предсрочно:

1.         при подаване на оставка;

2.         при трайна обективна невъзможност да изпълнява задълженията си;

3.         когато системно не изпълнява или нарушава изискванията на закона и устава;

4.         когато злоупотребява с доверието и уронва доброто име на Кооперацията;

5.         при причинени вреди от негови действия.

 

Г. КОНТРОЛЕН СЪВЕТ (КС)

 

СЪСТАВ

Чл.33   (1)        Членовете на КС се избират за срок от четири години измежду членовете на Кооперацията. КС избира от състава си свой председател.

(2)        Не могат да бъдат членове на КС лица, посочени в чл. 20, ал. 2 ЗК и чл.25, ал.2 от Устава, както и кооператори, които заемат или са заемали през предходната година материалноотговорна или отчетническа длъжност в Кооперацията, или са били членове на УС.

(3)        КС на Кооперацията се състои от 2 до 9 членове включително.

Чл.34   За членовете на КС се прилагат чл.20, ал.4 от ЗК, чл.чл.80, 83 и 84 от КЗ и чл.25, ал.1, изр.2 и ал.2 от Устава.

Чл.35   (1)        Членовете на КС отговарят солидарно за виновно причинените от тях вреди на Кооперацията.

(2)        Членове на КС, които не изпълняват задълженията си могат предсрочно да бъдат освободени от ОС/СП по предложение на Контролния съвет на Кооперацията или на УС на териториалния или националния кооперативен съюз, в който членува Кооперацията.

 

ПРАВОМОЩИЯ

Чл.36   (1)        КС проверява дейността на Кооперацията и отчита своята работа пред ОС.

(2)        Членовете на КС могат да участват в заседанията на УС със съвещателен глас.

(3)        Когато установи съществени нарушения на Закона или Устава, допуснати от УС, както и в случаите по чл.16, ал.4 от ЗК и чл.21, ал.2 от Устава, КС свиква ОС/СП.

(4)        За членовете на КС се прилагат чл.20, ал.2 и ал.4 от ЗК и чл.29, ал.2 от Устава.

 

Д. ГАРАНЦИЯ И ЗАБРАНА ЗА КОНКУРЕНТНА ДЕЙНОСТ

 

Чл.37   Председателят и членовете на УС и КС дават гаранция за своята дейност като такива в размер, определен от ОС/СП, но не по-малко от тримесечното им брутно възнаграждение за заеманата длъжност.

Чл.38   (1)        Председателят или член на УС на Кооперацията не може да:

1.         извършва търговски сделки от свое или от чуждо име в предмета на дейност на Кооперацията;

2.         (изм.27.11.2017 г.) участва или заема длъжност в ръководни органи на търговско дружество, което не е кооперативно или междукооперативно предприятие по смисъла на този закон.

(2)        Ограниченията по ал.1 не се прилагат, когато Общото събрание на Кооперацията е дало изрично предварително съгласие за това.

(3)        Изрично предварително съгласие на ОС/СП е необходимо, когато Кооперацията поема задължения към едноличен търговец или търговско дружество, където собственик, управител или член на управителен орган на дружеството е съпруг, роднина по права или по съребрена линия до трета степен на Председателя или на член на УС на Кооперацията.

 

 

РАЗДЕЛ   ІV

 

ИМУЩЕСТВО, СРЕДСТВА, РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА ДОХОДИТЕ,

ДАНЪЦИ, ОТГОВОРНОСТИ.

ФОНДОВЕ И ФОРМИРАНЕ НА РЕЗЕРВИТЕ.

 

 

ИМУЩЕСТВО

Чл.39   (1)        Имуществото на Кооперацията се състои от право на собственост и други вещни права върху дълготрайни и краткотрайни активи, лицензии, ноу-хау, ценни книги, дялово участие в дружества, други права, задължения и собствени средства, включващи основни собствени средства и допълнителни собствени средства.

(2)        (отм. - 27.11.2017 г.)

(3)        (отм.  - 2017 г.)

 

ГРАНИЦА НА ПЛАТЕЖОСПОСОБНОСТ (Платежоспособност – I се прилага от 17.11.2017 г.)

Чл.40   (изм. – 27.11.2017 г.) Платежоспособност на Кооперацията се изчислява  по реда предвиден в КЗ.

 

МИНИМАЛНО КАПИТАЛОВО ИЗИСКВАНЕ

Чл.41   (отм. – 27.11.2017 г.)

ИЗТОЧНИЦИ НА СРЕДСТВА

Чл.42   (1)        Източници на средства на Кооперацията са:

1.         встъпителните вноски на членовете;

2.         дяловите вноски на членовете;

3.         допълнителните и целевите вноски на членовете;

4.         застрахователните премии;

5.         доходи от дейността;

6.         заеми и лихви по отпуснатите заеми

7.         дългово-капиталови инструменти, сумите привлечени като подчинен дълг и други постъпления.

(2)        Имуществото на Кооперацията се управлява само от член-кооператорите чрез нейните органи, като доходоносността от инвестициите на техническите резерви се разпределя 100% измежду членовете притежаващи редовни застраховки със спестовен елемент, по които се образува математически резерв или капитализирана стойност на пенсиите в размер на техническата лихва по съответната застраховка.

 

ВНОСКИ НА ЧЛЕНОВЕТЕ

Чл.43   (1)        Всеки член на Кооперацията прави задължително встъпителна и дялова вноски, съгл. чл.16, ал.1 от Устава.

(2)        Сумата от дяловите вноски образува дяловия капитал на Кооперацията.

(3)        Всеки член-кооператор внася застрахователни премии по реда и в съответствие с ОУ, СУ и Тарифата по избраната от него застраховка (застраховки).

(4)        Дяловите вноски на членовете не подлежат на запор и принудително изпълнение за техни задължения.

(5)        Членовете на Кооперацията могат да й предоставят средства под формата на заем, който не се отразява на дяловите вноски на членовете.

(6)        Размерът на лихвите на заемите по ал. 5 се определя от ОС на Кооперацията.

(7)        (доп. – 27.11.2017 г.) По решение на ОС/СП членовете на Кооперацията могат да правят допълнителни и целеви вноски, които не се отразяват на дяловите вноски. В решението трябва да се определят целта и реда за внасяне, както и срока и начина за връщането им.

 

ИМУЩЕСТВЕНА ОТГОВОРНОСТ НА КООПЕРАЦИЯТА

Чл.44   (1) Кооперацията отговаря за задълженията си със своето имущество.

(2) Членовете на Кооперацията отговарят за задълженията ѝ до размера на дяловите си вноски.

(3) Плащанията по застраховките са функция от наличните средства и при недостиг, общото събрание или събранието на пълномощниците вземат решение за намаляване на плащанията.

 

РЕЗЕРВИ И ФОНДОВЕ НА КООПЕРАЦИЯТА

Чл.45   Кооперацията създава общи и технически резерви.

(1)        Общите резерви на Кооперацията се състоят от фонд „Резервен”, фонд „Инвестиции” и фонд „Социален”.

(2)        Средствата от фонд „Резервен”, фонд „Инвестиции” и фонд „Социален” са собствени средства на Кооперацията и служат за гаранция на нейните задължения, както и за покритие на част от капиталовото изискване за платежоспособност.

(3)        Заделът за фонд „Социален”, както и разходването на средства от фонда се извършва по решение на ОС/СП на Кооперацията, по предложение на УС на СиВЗК.

(4)        Набирането на средствата за фонд „Социален” се извършва по следния начин: като предварително утвърден, от ОС/СП, процент от дяловия капитал на Кооперацията.

(5)        Набирането на средствата за фонд „Резервен” се извършва по следния начин:

А)         всяка година за попълването на фонд „Резервен” се отделя част от печалбата на Кооперацията, като конкретния размер на задела се определя от ОС/СП. Размерът на фонд „Резервен” не може да бъде по-малък от 20 на сто от дяловия капитал на Кооперацията.

Б)         Фонд „Резервен” може да се попълва при изтичането на всяко тримесечие и изготвянето на съответните тримесечни отчети, като заделът за него по настоящата подточка, се взима предвид при данъчното преобразуване на финансовия резултат на годишна база с цел определяне размера на печалбата за фискални цели и изчисляване на дължимия корпоративен данък върху нея, ако печалбата се облага по реда на ЗКПО със съответен данък. Конкретният размер се определя от УС или Председателя на Кооперацията.

В)         всички встъпителни вноски на членовете се начисляват във фонд „Резервен”.

Г)         допълнителните и целеви вноски се заприходяват директно във фонд „Резервен” на Кооперацията.

(8)        Разходването на средствата от фонд „Резервен” се извършва по следния начин:

А)         когато Кооперацията приключи календарната година със загуба, тя се покрива по решение на ОС/СП със средства от фонд „Резервен” или остава за погасяване през следващи отчетни периоди.

Б)         (изм.27.11.2017 г.) допълнителните вноски от фонд „Резервен” се отчисляват и връщат на бившите членове по реда на  КЗ и се отразяват в книгата на членовете.

(5)        (изм. – 27.11.2017 г.) Минималният размер на фонд „Инвестиции” е не по-малък от 10% от дяловия капитал на Кооперацията. Средствата за фонда се набират чрез отчисления от печалбата на Кооперацията, като конкретния размер на задела е по решение на ОС/СП.

Чл.46   Техническите резерви представляват гаранция за изпълнение на задълженията на Кооперацията към застрахованите член-кооператори по влезли в сила застрахователни договори и се изчисляват по реда и методиката на съответна наредба.

Чл.47   Кооперацията създава технически резерви както следва:

1.         (доп. – 27.11.2017 г.) запасен фонд – начина му на формиране се оповестява в ГФО;

2.         математически резерв – изчислява се по проспективния метод и може да бъде цилмеров или нето-резерв;

3.         капитализирана стойност на пенсиите;

4.         резерви за предстоящи плащания;

5.         пренос-премиен резерв – изчислява се по метода на частичното пресмятане;

6.         резерв за бъдещо участие в дохода

Чл.48   Кооперацията трябва да разполага по всяко време с адекватни по размер и структура активи, съответстващи на обема и вида на техническите резерви.

Чл.49   Кооперацията управлява средства, съответстващи на размера на предстоящите плащания, по начин, който й гарантира, че редовно и без забава могат да изпълняват ежедневните задължения и да посреща във времето паричните си плащания.

 

РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА ПЕЧАЛБИТЕ И ЗАГУБИТЕ И ИЗПЛАЩАНЕ НА ДИВИДЕНТИ

Чл.50   (1)        Счетоводната дейност на Кооперацията се осъществява съобразно действащата нормативна уредба.

(2)        (доп. и изм. – 27.11.2017 г.) Разпределението на печалбата става след попълването на фонд “Резервен” и фонд “Инвестиции. По решение на ОС/СП остатъкът може да се разпределя за дивиденти на член-кооператорите или да се капитализира към дяловите вноски или фондовете на Кооперацията. Разпределят се както дялови така и други дивиденти по решение на конкретното събрание и неговото заседание.

(3)        Когато Кооперацията приключи финансовата година със загуба, тя се покрива със средствата от фонд “Резервен”.

 

Данъци

Чл.51   (1)        Кооперацията е данъчно задължена на основание Закона за корпоративното подоходно облагане.

(2)        Член-кооператорите са данъчно задължени физически лица съгласно действащата нормативна уредба.

 

РАЗДЕЛ  V

 

КООПЕРАТИВНИ ПРЕДПРИЯТИЯ

 

Чл.52   (1)        Кооперацията може да образува кооперативни предприятия или да участва в междукооперативно предприятие. Решението за образуване на кооперативни предприятия или за участие в междукооперативно предприятие се взема от ОС/СП, което определя капитала или дела в капитала и упълномощава УС да извърши или да участва в създаването на предприятието.

(2)        Кооперативното предприятие е ЕООД или ЕАД. Кооперацията е едноличен собственик на капитала и упражнява компетентността на ОС на ООД или АД чрез УС.

(3)        Междукооперативното предприятие е ООД или АД.

(4)        Кооперацията може да членува и в други ООД или АД, както и в КД и КДА, но само като ограничено отговорен съдружник.

 

РАЗДЕЛ  VІ

 

ПРЕУСТРОЙСТВО И ПРЕКРАТЯВАНЕ

 

ПРЕУСТРОЙСТВО

Чл.53   (1)        Условията за сливане или вливане в друга кооперация се уговарят от Управителните съвети и се одобряват от Общите им събрания.

(2)        Разделянето на Кооперацията, както и отделянето от нея, се решават от ОС.

(3)        Преустройство чрез сливане, разделяне и отделяне се извършва след разрешение от Комисията за финансов надзор, а вливането – след разрешение от Заместник-председателя на Комисията за финансов надзор, ръководещ управление “Застрахователен надзор”.

 

ПРЕКРАТЯВАНЕ

Чл.54   Кооперацията се прекратява по реда и условията на ЗК и КЗ.

Коректност, доверие, отговорност
...защото ни е грижа!
...
Живот! ...нека го направим по-добър!



СиВЗК - твоят избор!